مقالات وارده؛ سخن و سوالاتی چند از حسینعلی کاشانی یکی از نمایندگانِ بی پاسخ

۱,۸۶۷

بخش نخست 

واعظ شهر که مردم مَلَکش میخواندند
قول ما نیز همین است که او آدم نیست

بیانیه ای در تاریخ ۸ دی ماه ۱۳۹۷ منتسب به مولاناالمعظم حضرت آقای دکتر نور علی تابنده مجذوبعلیشاه ارواحنا له فداه برای فقرای محترم استان گیلان صادر گردیده و در کانال مزار بیدخت و کانال شخصی سخنرانی های شما درج گردید که عین آنرا همراه با این پرسشنامه تقدیم کانال پر مهر و حقیقت طلب و حق گوی اینفوصوفی کرده تا همه ی دادخواهان حضرتشان مجددا آنرا مطالعه نموده و به عرایض حقیر هم مربوط به بندهای این بیانیه التفات فرمایند.

همانگونه که مشخص و مبرهن است و در تیتر بیانیه آمده، این نامه صرفا” برای فقرای استان گیلان صادر شده و در تذکرات روی سخنِ راقمِ این بیانیه با جناب آقای محمد علی معروفی صادق علی سلمه الله و فقرای استان گیلان میباشد.

 در مورد بند ۱ باید از فقرای گیلان درین مورد پرسش شود و اگر از روی صداقت و انصاف جواب گویند معترف این قضیه هستند که بعد ازینکه حضرت آقای مجذوبعلیشاه در یکی از بیانیه های نوروزی فرمودند: که مشایخ در امور مادی و خانوادگی و مسایل زندگی و شغل و ازدواج و….. دخالت نکنند و حتی نظر شخصی خویش را بیان نکنند، جناب آقای معروفی نه اینکه به این مسایل و سوالات پاسخ نمیدادند بلکه فقرا و مراجعه کنندگان را از ابراز چنین سوالاتی منع میفرمودند و گواه این حقیقت فقرای استان گیلان میباشند.

در مورد بند ۲: همگان از فقرا و غیر فقرا که آشناییِ کمی با شخصیت بزرگوار جناب آقای معروفی دارند میدانند که ایشان بدون جسارت به مقام شامخ مشایخ بزرگوار دیگر ، بی حاشیه ترین شیخ سلسله بوده و حتی در رفت و آمدها و تشریف فرمایی های خود به شهرستانهایی که در حیطه ی ماموریتشان بوده کمال خضوع و خشوع و بدور از هرگونه تجملات و تشکیلات رایج در جامعه کنونی را منظور و به آن توصیه و امر میفرمودند و همیشه خود را مانند سایر فقرا دانسته و انتظارِ این خشوع را بنا بر امر مکتب و صاحب مکتبِ درویشی از سایر فقرا و اهل سلوک داشتند، اقای کاشانی شما هم مانند آقای معروفی با یک تاکسی به همه جا سفر میکردید؟ و مانند ایشان در تشریف فرمایی ها نان و پنیر و سبزی و یا غذایی محقر در سطح افراد پایین اجتماع میخوردید و میخورید؟ عکسهایی موجود هست از سفره های رنگینی که برایتان پهن کرده اند و فیلمی که با ساز و دهل از شما استقبال میکردند.

لِم تقولونَ مالا تَفعَلون ؟

سوره الصف آیه ۲

  در مورد بند ۳ : آقای کاشانی شما بواسطه ی لطف و عنایتی که در تمام این ۲۳ سال سلطنت حضرت مجذوبعلیشاه و حتی اقطاب سلف به شما گردیده در نزد فقرا احترامی داشتید و انهم نه بخاطر عملکردتان چون همیشه با توجه به حال عُلماییِ که داشتید رفتارها و سخنانی فراتر از بزرگ وقت از شما شنیده شده و بسیار بسیار مدارک و مستندات هست که از دایره و حیطه ای که حجت خدا برایتان کشیده بود خارج شده و بقول عامیانه پا از گلیم خود درازتر کردید.
بخاطر عنایت و لطفی که بزرگ وقت به شما داشتند و آن هم نه بخاطر این بود که تافته جدا بافته ای بودید نه،، فقط به صرف وجود و صفات پاک بزرگواران بود چون آنها دوست و دشمن را یکسان دوست دارند فقرای سلسله به دلیل همان لطف به شما احترام میگذاشتند و حتی در شهرهایی که بعضی آقایان مشایخ تشریف داشتند شما با بعضی از خدمه ها ارتباط داشته و از آنها نحوه عملکرد و رفت و آمدها و گاهی مسایل شخصی و خصوصی مشایخ را میپرسیدید و آن ساده اندیشان هم بخیال اینکه شما جزو خاصانی اطاعت امر شخص شما را بر اطاعت امر پیر و شیخ خود ترجیح داده و در واقع برای شما شرح حال ارائه میدادند با انکه هم خودشان و هم شخص شما میدانستید و میدانید که بزرگان و اولیای الهی خلوت و جَلوتشان یکی است، و این بند را صرفا” و بی شک با توجه به شناختی که همه فقرای گیلان از خدمه جناب آقای معروفی دارند نوشته و خواستید با تشویش اذهان فقرا با یک کلمه” نفوذی ” ، عقده ی اینکه خدمه جناب آقای معروفی چون تحت تربیت و عنایت صادقانه ایشان بودند و با شخص شما همکاری نکرده و در برابر شما تعظیم نداشته و دولا نشده اند را خالی کنید. نفوذی؟

بقول معروف دیگ به دیگه میگه : روت سیاه!

ملاک ما پیر وقت است و مشایخِ ایشان نه شما که شاگرد خصوصی مرجع تقلیدی هستی که فتوا داده گوش کردن به سخنرانیهای دکتر تابنده حرام است….

حرام بر آن آفت الله و پیروانش

شرح این هجران و این خون جگر

این زمان بگذار تا وقت دگر

مقال ادامه دارد …

ارادتمند
دریوزه

اینفوصوفی افتخار آن را دارد تا با هماهنگی و بنا به درخواست و با موافقت نگارنده ، مطالب، اسناد، شواهد و مقالاتی که برای ما ارسال می شود را منتشر نماید.

منتظر نظرات، پیشنهادات و انتقادات همراهان و یاران گرامی هستیم.

مقاله ای که از نظر گذشت یکی از مقالات دریافت شده از مخاطبان محترم اینفوصوفی است که برای بخش تماس با ما ارسال شده است.

 نظرات طرح شده در این یادداشت الزاماً بازتاب دیدگاه اینفوصوفی نیست.

متن نامه حضرت آقای حاج دکتر نورعلی تابنده مجذوبعلیشاه ارواحنافداه خطاب به فقرای استان گیلان

  شنبه ٨ دی‌ماه ١٣٩٧

هو

١٢١

«إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ یَنْصُرْکُمْ وَ یُثَبِّتْ أَقْدامَکُمْ»

حضور فقرای محترم استان گیلان وَفَّقَهُمُ‌الله

با سلام به همه فقرا از درگاه خداوند ازدیاد حال محبت ایمانی و توفیق اجرای تعهدات فقری و عرفانی را برای تمام فقرا مسئلت دارم و توجه فقرا را به نکات مهمی جلب می‌نمایم و امیدوارم با اجرای آنها مکتب حق و اولیای او را یاری نمائیم تا مشمول عنایات او قرار گیریم :

۱- تمام آقایان مشایخ محترم این سلسله جلیله فقط اجازه دارند در محدوده دستوراتی که به آنها داده شده است،‌عمل نموده و به فقرا برسانند لذا نباید نظرات شخصی و سلیقه ای خود را به فقرا تحمیل نمایند. و یا مکاشفات و مشاهدات خود را ترویج دهند.

۲- فقرا باید از هرگونه گفتار و کردار غلو آمیز و اغراق در حق مشایخ و مجازین خودداری نمایند چون اینگونه گفتار و کردار اثر سوئی در حال دیگر فقرا داشته و نیز بیگانگان تصور می‌کنند عقیده و نظر بزرگان سلسله است.

۳- آقایان مشایخ و مجازین به فقرایی که افتخار خدمت دارند یا اطرافیان خود نباید آنقدر اجازه و اختیار بدهند که در امور فقری یا مسائل شخصی و خانوادگی آنان دخالت نمایند و از این نزدیک بودن ظاهری سوءاستفاده های مادی و شخصی نمایند زیرا بعضی از آنان ممکن است از عوامل نفوذی بوده و یا دارای اغراض و مقاصد دنیوی باشند.

۴- با اظهار خشنودی از حال محبت فقرای رشت و حضور آنان در مجلس شب جمعه لازم است فقرا در رشت مراعات حال ضعف و کسالت شیخ محترم آقای محمدعلی معروفی صادقعلی حفظه‌الله را نموده و غیر از مجلس فقری مزاحم ایشان نشوند و برای ملاقات مسافرین نیز فقط یک روز در هفته تعیین شود و در غیر آن زمان معین ملاقات ننمایند. و نیز آقای معروفی تا رفع کسالت جسمی و روحی از دستگیری و تشرف خودداری نمایند.

۵- در رشت فقط برادر مکرم آقای دکتر جلیل الدین سرور زیدتوفیقه علاوه بر اجازه اقامه جماعت، مسئول اخذ وجوهات الهی هستند بنابراین اگر شخص دیگری تاکنون دریافت می‌نموده باید وجوهات را با صورت اسامی پرداخت کنندگان به ایشان تحویل داده و رسید دریافت نمایند.

۶- برادر مکرم آقای حاج حسینعلی کاشانی بیدختی وفقه الله همانطور که در نامه مورخه ٨۶.١٢.١٩ دستور داده ام بطور مرتب به استان گیلان سفر نموده و نظم و ترتیب مجالس فقری را اداره نموده با سخنان و مواعظ خود فقرا را با وظایف فقری و تعالیم عرفانی آگاه و آشنا نمایند.ضمناً دستورات و پیامهایی را که از طرف این فقیر به آقای معروفی و فقرا ابلاغ مینمایند لازم الاجرا می باشد. انتظار دارم آقای معروفی و فقرای استان گیلان با همکاری و کمک به ایشان در رونق صوری و معنوی این سلسله جلیله موفق باشند.

التماس دعا
حاج دکتر نورعلی تابنده مجذوبعلیشاه