بازداشت مجدد دو درویش گنابادی و انتقال آنها به زندان ایلام

۷۳۵

 «امین علیزاده» و «تقی مرادی» دو نفر از درویشان گنابادی ساکن شهرستان آبدانان استان ایلام، پیش از ظهر ۱۲ مهرماه ۱۳۹۹ بازداشت شدند.

یک منبع آگاه درباره جزییات بازداشت این دو شهروند  به ایران وایر می‌گوید: « ماموران وزارت اطلاعات در ایلام با ۳ خودرو و  ۸ نفر مأمور لباس شخصی به محل کار آنها رفته و بدون ارائه حکم اقدام به دستگیری و انتقال آنها به زندان مرکزی این شهر کرده اند.»

امین علیزاده ۳۱ ساله، دیپلم و تقی مرادی ۳۶ ساله، دیپلم ناقص در شهرستان آبدانان استان ایلام به بنایی اشتغال داشته و نما کار ساختمان هستند. آنها هر کدام ۶ ماه را در سال ۱۳۹۷ تحت بازداشت موقت قرار داشته و با قید وثیقه آزاد شده بودند.

این دو درویش گنابادی که پیشتر در دستگیری‌های ادامه‌دار پس از حادثه‌ گلستان هفتم در ۱۸ تیرماه ۱۳۹۷ بازداشت شده بودند، در زندان ایلام با تراشیدن اجباری موی سر و سبیل، مورد تحقیر قرار گرفته‌ بودند. آنها پیش از حوادث اول اسفند ۱۳۹۶ در گلستان هفتم همراه با سایر دراویش در شب حادثه پنجم دی ماه ۱۳۹۶ هم در گلستان هفتم مدتی در بازداشت بسر برده بودند.

در جریان بازداشت سال ۱۳۹۷ مسئولان زندان ایلام برای تحقیر آنها موی سر و سبیل شان را به اجبار تراشیده و سپس به بندهای مختلف این زندان منتقل کرده بودند. تقی مرادی به بند زندانیان جرائم قتل و مواد مخدر و امین علیزاده به بند جوانان منتقل شده بودند. آنها از حق ملاقات محروم بوده و اجازه داشتن کارت تلفن را هم نداشتند.

«تقی مرادی» در دادگاه بدوی به ۱۰ سال حبس محکوم شد، که پنج سال آن قابل اجراست اما با قرار وثیقه آزاد بود. «امین علیزاده» نیز پیش از بازداشت روز ۱۲ مهرماه با حکم دادگاه انقلاب شهرستان آبدانان به هفت سال زندان محکوم شده بود.

از لحظه بازداشت این دو نفر تا این لحظه آنها تماسی با خانواده نداشته اند. مشخص نیست بازداشت آنها برای اجرای حکم صورت گرفته یا دلیل دیگری دارد.

منبع : ایران وایر