حافظه تاریخی؛ تاسوعای حسینی و آنچه بر پیر طریقت گنابادی گذشت

۱,۳۱۹

دو سال پیش در چنین روزی پس از آنکه بیش از هفت ماه از حصر خانگی دکتر نورعلی تابنده می گذشت؛ چندین بیانیه از سوی نمایندگان اربعه که در آن زمان نمایندگان خمسه نامیده می شدند مبنی بر بازگشایی مجالس دراویش گنابادی در نقاط مختلف ایران منتشر شد.

در روز چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ مصادف تاسوعای حسینی دکتر نورعلی تابنده ملقب به مجذوبعلیشاه قطب درویشان سلسله نعمت اللهی سلطانعلیشاهی گنابادی با حضور در حسینیه حائری تهران – محل برگزاری مراسم عبادی دراویش گنابادی – در حالیکه ۲۱۳ روز از بازداشت خانگی ایشان می گذشت؛ از پایان حصر خود خبر داده و طی سخنانی نمایندگان – که در آن زمان پنج نفر بودند –  را عزل فرمودند.

متن اظهارات ایشان به قرار زیر است :

البته همه فقرا و همه مسلمین در شرایط ایمانی چنین است که به همفکرانشان همیشه کمک کنند ما در اینجا اضافه بر این دستور عمومی ، دستور خاص دیگری هم باید می داشتیم و آن این است که پنج نفر از فقرای قدیمی ما که همه می شناسید اینها را خواهش کردیم دستور دادیم ، که بعنوان جمع مسئول خدمات مشغول کار باشند و این آقایان هم با جدیّت تمام و ایمانی که داشتند به همه کمک کردند؛ البته در هر کمکی در بین فقرا هم دیدیم که یکی از دیگری گله مند است، شکایت می کند ، اینها اینها شکایتهای جزئی است که پدر از پسر ، پدر از فرزند و هر شخص از برادر ممکن است داشته باشد.

رو هم رفته از آقایون خیلی متشکر و ممنون و ممنون هستیم و انشاالله خداوند اجرشان بده.

منتها چون این وظایف اضافه بر وظایف عمومیِ فقری به این پنج نفر که داده شده بود، اکنون که این حسینیه بازه و آمدیم برای چی.. آن اصل تمامه ، آقایان فعالیتشان ، کمکرسانی شان به برادران مثل سابق مثل دستورات عمومی انجام خواهند داد. ما هم همه باید از آنها متشکر باشیم و این تشکر را من از طرف همه مان به آن چند نفر که خودشان باز هم مجموعه بودند گفتم. ولی ما آقایونه ، ما فقرا نباید از آنها انتظار فوق العاده داشته باشیم. ولی بهر جهت تا امروز خداوند با لطف خودش و با کمک های این آقایون دوران گردش کرد و امروز ما اینجا چیزیم… خیلی متأسفم که نتونستم زودتر بیام. برای اینکه خوب کسالتی که دارم ، دردگردن و خیلی چیزای دیگه اینها ، همه آقایون هم همه فقرا هم توجه کنید که گذشته از آن دستور کلی وقتی یک وضعیت خاصی پیدا بشه، و در آنی که نظم مملکت را بتونند اداره کنند یک تحمیلاتی بر همه منجمله بر ما شده بود ولی این تحمیلات ، اینها به حداقل بوده.

و الحمدالله نظم و آرامشی را که فقرا ایجاد کردند نمونه است برای همه.

انشالله خداوند به همه تان اجر بدهد من خودم هم جرأت می کنم خودم را هم جزء این جمع حساب کنم و بگم خدایا به همه جمع ما بزرگی و صحت. صحبت خیلی زیاد دارم ولی همانطور که ملاحظه می کنید نمی تونم ، نمی تونم بگم… برای اینکه ضعف مزاجی دارم.

… ولی آگاه شدیم که در این مدت شش ماه، هفت ماهی که شما را ندیده بودم از لحاظ زندگی و مرگ و زندگی منظم و ایرادی نداشتم ولی ناراحتی… مابقی قصه ها را انشالله بعد از …، در زمان دیگری خواهیم گفت. این سخن بگذار تا وقت دگر. انشالله.

مراسم تاسوعای حسینی ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ ه.ش. – نهم محرم ۱۴۴۰ ه.ق. حسینیه مرحوم حائری در تهران 

فردای همان روز  یعنی پنجشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷   ( مصادف با صبح عاشورا)  در حالیکه انتظار می رفت دکتر نورعلی تابنده در حسینیه امیرسلیمانی حضور یابند در دولتسرای خود سخنرانی فرمودند.

ایشان در بخشی از این سخنان فرمودند:

چیزی که نداریم و هنوزم نداریم، گو اینکه می خواهند حنظل به خورد ما بدهند و بگن عسله! ما بگیم به به چه عسل خوبی …

سه روز پس از انتشار سخنرانی دکترنورعلی تابنده و بازگشت تمام محدودیت ها بر ایشان و پیروانشان، کانال مزار بیدخت منتسب به دراویش گنابادی با انتشار یک اطلاعیه از تمامی توطئه های نمایندگان با همکاری نهادهای امنیتی علیه دکتر نورعلی تابنده و علاقه مندان به ایشان پرده برداشت.

اینبار این اطلاعیه از سوی نمایندگان افتخاری سلسله منتشر می شد بتاریخ شنبه سی و یکم شهریورماه یکهزار و سیصد و نود و هفت –  که در آن آمده بود:

اطلاعیه خادمین افتخاری حسینیه مرحوم آقای حائری (رحمتعلیشاه):
هو
‏۱۲۱
به اطلاع فقرای محترم تهران میرساند: از آنجاکه معلوم شد مجوز #تهران فقط برای برگزاری مجالس سوگواری حضرت سیدالشهداء(علیه‌السلام) بوده است لذا مجالس فقری در حسینیه مرحوم آقای حائری علیه‌الرحمه تا اطلاع ثانوی برگزار نمیگردد.
بدیهی است دعای فقرا در بازگشایی مجالس فقری تهران مؤثر است.

به این ترتیب شاهدیم که علی رغم عزل آقایان نماینده از سوی دکترنورعلی تابنده مجذوبعلیشاه ایشان تصمیم می گیرند این بار با عنوان نمایندگان افتخاری بر اعمال فشار بر طریقت گنابادی با همکاری نهادهای امنیتی ادامه دهند.

لازم به ذکر است، فردای آن روز متن بیانیه حضرت آقای حاج دکتر نورعلی تابنده مجذوبعلیشاه سلمه الله در اول مهرماه ۱۳۹۷ منتشر شد که بر مبنای آن جناب آقای مهندس سیدعلیرضا جذبی ثابتعلیشاه به دلیل کبر سن از نمایندگی معاف شدند و به این ترتیب نمایندگان اربعه به کار خود علی رغم میل باطنی حضرتشان و عزلشان در تاسوعای همان سال دهن کجی نمودند.